Bröllop på slott eller herrgård
Bröllopsdagen är en av livets största händelser, ett alldeles speciellt tillfälle att fira tillsammans med familj och vänner. Vad kan vara mer romantiskt än att få fira sitt bröllop på ett slott eller en herrgård precis som i ett sagobröllop.
Dessa ståtliga egendomar hittar vi i vackra omgivningar på vår landsbygd. Oftast är de belägna vid vackra sjöar, åar eller parker. Bara i Sörmland finns det mer än 400 slott och herrgårdar. Till allas vår glädje drivs idag många slott och herrgårdar som hotell. Många är dessutom internationellt kända för sin utsökta mat och dryck.
Om ni har bestämt er för att ni vill ha ert drömbröllop på ett slott eller en herrgård, tänk då på att vara ute i god tid med bokningen. Minst ett år i förväg måste man räkna med, speciellt om ni väljer att gifta er under högsäsong. Har ni tänkt er ett höst- eller vinterbröllop är framförhållningen inte lika lång. Bered er på ett flott mottagande om ni väljer något av våra slott och herrgårdar för ert bröllop.
Er vigsel kan t.ex. ske i en närbelägen kyrka eller det finns kanske ett kapell på ägorna. Transporten från vigseln till bröllopsfesten kan sommartid utföras med häst och vagn, veteranbil eller kanske med båt. Finns det snö kan det bli en slädfärd i fackelsken. Vigseln kan även arrangeras utomhus. Är slottet eller herrgården beläget vid en sjö kan vigseln kanske ske på en vacker brygga.
Många slott och herrgårdar erbjuder hjälp med att skräddarsy ert bröllop.
I ett arrangemang kan nedanstående ingå:
- Kyrka eller kapell
- Transport till och från vigseln
- Präst och kantor
- Solist
- Fotograf
- Brudbuketten
- Blomsterarrangemang
- Make-up och frisyruppsättning
- SPA-behandling
- Manikyr och pedikyr
- Bröllopsmiddag
- Bröllopstårta
- Bröllopsfest
- Musik till bröllopsfesten
- Vickning
- Övernattningsrum för bröllopsgästerna
- Bröllopssviten (inklusive varmmanglade lakan, champagne och jordgubbar!)
Det är trevligt om gästerna inte känner någon brådska att åka hem dagen efter bröllopet. I samband med att frukosten/brunchen serveras kan brudparet ha sin presentöppning. Därefter kan det vara trevligt att t.ex. gå på en visning av slottet eller herrgården.
Förutom en vacker och historisk omgivning kommer ert bröllop att bli ett oförglömligt minne kantat med personlig omtanke, om ni väljer att gifta er på en herrgård eller ett slott.
Senast uppdaterad torsdag 15 september 2011 kl. 18:39